Co si (ne)můžete vzít na palubu letadla

Asi každý cestovatel ze začátku řeší to, co je to vlastně odbavené a příruční zavazadlo. Řada lidí s některými jemnými nuancemi u různých leteckých společností bojuje dokonce řadu let. Co je to odbavené zavazadlo a co je to zavazadlo příruční (jinak označované jako zavazadlo kabinové) si řekneme v tomto článku. Příruční (kabinové) zavazadlo (cabin baggage, carry-on baggage, hand luggage) Příručním zavazadlem rozumíme zavazadlo, které si s sebou vezmete na palubu letadla. Jedná se tedy např. o batoh, menší kufr, brašnu s notebookem, brašnu s fotoaparátem, kabelku, igelitovou tašku s nákupem z letiště.

To, co si do letadla můžete vzít, je však přísně regulováno a je potřeba pamatovat na některá základní bezpečnostní pravidla, která musí vaše zavazadlo a jeho obsah bezpodmínečně splňovat. Právě zde budete muset dát dobrý pozor na to, aby obsah vašeho zavazadla splňoval níže uvedená pravidla.

Maximální rozměry a váha zavazadla

Dopravce přepraví zdarma zapsaná (odbavená) zavazadla, která odpovídají váhovým a rozměrovým limitům. Např. ČSA a Lufthansa přepraví každému dospělému cestujícímu ve třídě economy jedno zavazadlo o váze do 23kg. Takové zavazadlo musí mít součet všech 3 rozměrů menší než 158cm. Maximální hmotnost zavazadla nesmí přesáhnout 32kg (kromě jasně stanovených výjimek). Travel Service mění váhové limity zavazadel od 1.5. 2012 a zdarma přepraví zavazadlo jen do váhy 15kg. Nadváha zavazadla (tzn. v případě ČSA od 23,1kg do 32kg) se zpoplatňuje a poplatek se pohybuje v rozmezí 100-130 Euro podle toho, kam se letí. Rovněž nadrozměr (158-203cm) je zpoplatněn v rozmezí 70-175Euro dle cílové destinace. Zde spadá např. sportovní vybavení, které se odbavuje na přepážce Nadrozměrná zavazadla. Travel Service si od 1.5. 2012 za nadváhu zavazadel od 15,1kg do 23 kg od 1.5. 2012 účtuje poplatek 750CZK a za nadváhu od 23,1kg do 32kg poplatek 1250CZK. Lufthansa účtuje nadváhu po Evropě 50 Euro a po světě 100Euro, nadrozměr po Evropě 100 Euro a po světě 200 Euro. Na palubu letadla je dovoleno si vzít jedno zavazadlo příruční (nezapsané, kabinové), pokud takové zavazadlo nepřesáhne hmotnost 8kg a rozměry 56x45x25cm (55x40x23cm v případě Lufthansy).

Reklamace zavazadel

Při odbavení by k zavazadlu měla být připojena visačka minimálně se jménem a telefonním číslem pro případ, že by došlo k chybné přepravě. Zavazadlo, které putuje do zavazadlového prostoru letadla, může být s vyjímkou cesty do USA uzamčeno. Zavazadlo se může při přepravě zpozdit, ztratit, poškodit nebo v zavazadle může něco chybět. V těchto případech je nejlepší ihned kontaktovat přepážku Reklamace zavazadel nebo reklamaci uplatnit písemně do sedmi dnů (v případě poškození nebo ztráty obsahu zavazadla). Zavazadlo se považuje za ztracené po 21 dnech a pak lze uplatňovat náhrada škody. Náhrada se může požadovat do 21 dnů i při prokázání výdajů spojených se zpožděním zavazadel.