Bali

Bali je indonéský ostrov. Je nejzápadnější z Malých Sund, leží mezi Jávou na západě a Lombokem na východě. Bali tvoří spolu s několika malými ostrovy jednu ze 33 indonéských provincií, hlavním a největším městem je půlmilionový Denpasar na jihu ostrova. Na Bali žije většina příslušníků indonéské hinduistické menšiny. Protože v případě Bali jde o směs hinduismu a místní tradiční víry, hovoříme o balijském hinduismu. Ostrov je také největší turistickou destinací v Indonésii, známou uměním tance, hudby, sochařstvím, malbami, výrobky z kůže a kovotepectvím.

Bylo to první místo, které jsem navštívil letecky. Poprvé v letadle a ještě tak daleko… Jako každý den jsem prohlížel sociální sítě když jsem najednou viděl příspěvek o Bali. Okamžitě mě uchvátila ta krásná příroda a vlastně asi za hodinu jsem si koupil svoji první letenku a pak už to bylo jasné. To nejtěžší přišlo až potom – nemám pas, nevím jaké očkování, nevím kde budu bydlet…

Začal jsem pročítat vše co šlo, jestli můžu poradit tak si nekupujte žádné knihy, vážně stačí to co najdete na internetu. Když bych to shrnul, stačí si pročíst 2-3 blogy od lidí kteří tam byli nebo tam žijí. Díky tomu jsem také poznal jeden český pár co tam žije. Dost mi pomohli spoustou informací a také tím, že mi domluvili první místo kde budu bydlet, zajistili skůtr a odvoz z letiště.

Víza – dovolenkáři z ČR a SR, nic nemusíte řešit. Pokud chcete jet na dovču kratší jak 30 dní, stačí Vám přiletět a na letišti dostanete Visa on arrival na 30 dní zdarma. Stačí předložit zpáteční letenku a hezky se usmát.

Na Bali můžete dovést max 1l alkoholu a jeden kartón cigaret na dospělou osobu, pokud si to chcete risknout, protože kontrola je namátková, počítejte, že Vám větší množství zabaví.

S očkováním to bylo snadné, stačila jedna minuta a google ukázal vše co bylo potřeba – Břišní tyfus a Žloutenka A+B 

Doporučuji si vyřídit Mezinárodní řidičský průkaz protože jeden z hlavních dopravních prostředků na Bali je skůtr. Půjčíte si ho na každém rohu, autopůjčoven taky pár najdete. Nepočítejte ale, že je jakékoli pojištění součástí ceny půjčovného. Stejně tak moc nových “strojů” v běžných půjčovnách neseženete. Pro tu nejbezpečnější dopravu po Bali doporučujeme najmout si auto i s řidičem. A pokud i přes to chcete raději řídit sami, určitě si najděte kvalitní autopůjčovnu již s havarijním pojištěním v ceně. Před půjčením motorky či auta si vše řádně vyfoťte a nechte sepsat do formuláře.

Pokud máte ubytování zařízené přes Booking nebo Airbnb tak většinou je transfer z letiště v ceně a nebo se dá domluvit. Pokud jedete na blind, vyhlídněte si kde by jste chtěli přibližně bydlet, nechte se tam odvést třeba Uberem a ptejte se místních na ubytování.

Důrazně doporučuji koupit si už na letišti místní sim kartu na volání a internet! Jelikož potřebuji být kvůli práci téměř pořád online, sám bych se bez ní neobešel. Pokrytí na Bali je téměř všude kvalitní, wifi většinou za moc nestojí.

Pijte jen balenou vodu! Voda z vodovodu není pitná! Pokud si ji koupíte u silnice, mrkněte prvně, kde byla. Pokud vystavená na slunci, raději chtějte nějakou zezadu. V levnějších restauracích si kontrolujte z čeho je vyrobený led. Pokud z balené vody, jste ok. Pokud z kohoutku, ok brzy nebudete.

Nezapomeňte si vyřídit kvalitní cestovní pojištění, já mohu doporučit od AXA Assistance, mám s nimi velmi dobré zkušenosti.